1. Çeyrek sonunda teknoloji devleri kar/zarar tabloları, hisse senedi değerlerini açıkladı.

Bir dönemin özellikle cep telefonu konusunda teknoloji devi olan Blackberry’ nin 3. çeyrek sonundaki durumu pek iç açıcı görünmedi. 2007’den bu yana en az cep telefonu sevkiyatı yapılan dönemi geçiren Blackberry, tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. Akıllı telefon pazarında en geniş paya sahip olan Android cihazlar ve yeni iPhone 6’lı IOS işletim sistemine sahip  cihazlar karşısında büyük bir düşüş yaşayan Blackberry, Android işletim sistemine sahip Priv adıyla akıllı telefon pazarında tekrardan pay sahibi olmak istiyor.

Android işletim sistemine sahip markalar arasında tartışmasız en büyük paya sahip olan Samsung’un karşısında Blackberry’ nin işinin bir hayli zor olduğunu görebilmek pekte zor değil. Blackberry şirketinde CEO John Chen’ in son açıklamalarında Blackberry Priv modelinde yüksek kâr marjı elde etmeleri gerektiğini aksi taktirde küresel anlamda telefon pazarında %1’in altında olan pazar payıyla devam edemeyeceklerini belirtti.

Blackberry Priv android işletiminin yanısıra yıllardır Blackberry’nin şimdiye kadar en çok ön plana çıkarttığı özelliği olan “Güvenlik” birleşiyor. Komple dokunmatik ekrana sahip olan Priv aynı zamanda kayar kapak şeklinde fiziksel bir klavyeye sahip.  Ceo John Chen beklenilen kâr marjının yakalanamaması durumunda önümüzdeki yıl içerisinde cep telefonu pazarından çekilebileceklerini duyurdu.

Blackberry’nin sonu bir dönemin tartışmasız en büyük telefon markası olan Nokia ile aynı mı olacak?