Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, Android sayesinde adeta para basıyor.

Microsoft gelirinin büyük kısmını Windows ve oyun konsolu XBox sayesinde elde ediyor. 2013 yılında Nokia ‘nın telefondaki patent haklarını yaklaşık 7 milyar dolara satın alarak tefelon pazarından da gelir elde etmeye başlasa da beklediğinin çok altında bir sonuca ulaştı. Geçtiğimiz günlerde çıkarttığı Windows 10‘dan ciddi anlamda gelir elde eden Microsoft’un Android pazarından da hatırı sayılır miktarda gelir elde ettiği ortaya çıktı.

microsoft-android-2

 

Microsoft‘un en büyük gelirlerinden biri var ki, bir çok kişi bunu bilmiyor ve bu devasa kazanç başka bir firmanın ürünü olan Android‘den geliyor.

Edinilen bilgilere göre Microsoft, sahip olduğu bazı patentler sebebiyle, Dünya genelinde satılan her Android cihazından para kazanıyor. Örnek olarak en büyük Android üreticisi olan Samsung, Microsoft’a sadece 2013 yılında 1,041,642,161 dolar, yani 1 milyar dolara yakın para ödedi.

Bu da demek oluyor ki, Samsung, Microsoft’a sattığı her Android telefonu için 3.41 dolar para ödemiş. Android’in Dünya genelindeki akıllı telefon pazarının ortalama %85’ine sahip olduğu göz önünde bulundurulursa, Microsoft‘un Android sayeside adeta para bastığını söylemek mümkün.