Android market‘te yerini aldığı ilk günden itibaren binlerce kişi tarafından indirilen ünlü iphone oyunuBoomBeach Türkiye’de de ciddi bir kitle tarafından oynanıyor. Supercell‘in bu efsane strateji oyununu (Boombeach) android versiyonuna uyarlanmasını neden bu kadar geciktirdiğine anlam verememekle birlikte nihayet artık oynuyor olabilmek herşeye rağmen güzel. Bana göre safkan bir strateji oyunu; ki defans-atack kuvvetlerinin dengesini ayarlamak, saldırılar esnasında karşı savunma sistemine göre spesifik yollar denemek oyunun en güzel yönleri. Bu oyuna yeni başlayacaklar için hızlı gelişme stratejileri önerilerim olacak. Birkaç account’ta farklı teknikler ile build deneyerek oyunun dinamiğine en uygun hızlı gelişim ipuçlarını derledik.

boombeach-karargah-binasi1- Karargah herşey demektir!
İlk levellerden itibaren tamamen karargah binası yüksek levellere taşımaya yönelik hamleler yapmalısınız. Karargah binası ne kadar hızlı gelişirse, sizin gelişiminizde o kadar hızlı olacaktır. Karargah’ı geliştirirken tecrübe puanı sizi kısıtlayacak bir unsur olacak. Tecrübe puanınızı arttırırken saldırı öğelerini ve rezerv binalarını önceliklendirerek geliştirin. Gambot > Odun deposu > Altın deposu > Radar >Çıkarma Gemisi > Konut > cheap soccer jerseys for sale Kereste Fabrikası > Keskin Nişancı Kulesi. Diğer savunma kuleleri ile kasa’ya yatırım yapmayın.
boombeach-cikarma-gemisi2- Saldırı kuvvetlerine yatırım yapın
Oyunda ilerledikçe yağmalanma ihtimali artacaktır. Bu yüzden birçok kullanıcının defans kulelerini gereksiz yükselttiğini görüyorum. Kayıplar telafi edilebilir, tabi güçlü bir saldırı kuvvetiniz varsa.
3- Altın-Odun dengesi
Boombeach’te dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de altın odun ihtiyacını doğru hesaplayarak hamleler yapmak. Odun karargah ve diğer binaların gelişimi için gerekli olan hammadde.Altın ile ise harita da keşifler yapmanız gerekiyor. Yeni keşif alanları yeni hammadde alanları demek. Haritanızda her zaman fetih yapmaya gideceğiniz birkaç adacık görüyor olmanız gerekiyor, bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız dengeyi iyi kuramıyorsunuz demektir. Oduna ihtiyaç duyduğunuzda mangrov ağaçlarını 600 altın ile kaldırarak 300 odun elde edebilirsiniz. Çok cazip bir teklif olmasa da acil ihtiyaç anlarında işe yarıyor.
4- Defans Kurgusu
Hernekadar defansa yatırım yapmasak ta, defans kurgusu en azından caydırıcı gözükmeli. Savunma kuleleri arasında cheap football jerseys minumum 1 pixel boşluk bırakarak Gambot’tan atılan tek füzenin aynı anda iki kuleye zarar vermesini önleyebilirsiniz mesela. Havan, Ağır makinalı vb. defans kulelerine ilk etapta yatırım yapmayın. Tecrübe puanınızı arttırmanız gerekiyorsa 1.madde’de verdiğim önceliklendirmeyi kullanarak bina gelişimi sağlayın.
Boombeach-mayin5- Mayınları etkili kullanma
Mayınlar, oyundaki defans kurgusuna en fazla katkı sağlayan unsur. Mayınları etkili yerleştirerek, size gelecek saldırıları istediğiniz bölgeye yani defans kuvvetlerinizin en güçlü olduğu tarafa yönlendirebilirsiniz. Özellikle biraz ayrık konumlandırıldığında etkisi çok güçlü değil mayınların göz korkutmak için kullanacağız tabiri caizse.
6- İşaret Fişeğinin etkinliği
İşaret fişeği karşı saldırı yaparken kullanabileceğiniz en etkin özellik. Sadece işaret fişeklerini doğru kullanarak leveli benden çok daha yüksek birçok oyuncuyu yenebildim. “Strateji” dediğimiz de tam olarak bu zaten. Bazen birkaç deneme yapmanız gerekebiliyor fakat zamanla uzmanlaşıyorsunuz.
7- Saldırı Askerleri
Oyunun başlarında sınırlı türde askeri birliğiniz oluyor; Piyade Er ve Ağır silahlı. 2 veya 3 geminiz varken oyunda bu iki birliği kullanarak karşı bölgeleri ele geçirmeniz gerektiğinde tercihinizi saldırı yapacağınız adanın defans özelliklerine göre esnek olarak belirleyin. Genelde sadece piyade erlerden oluşan 3 gemi gayet etkili bir saldırı gücüyken, bazı adalarda yüksek dayanıklılığı olan bir Ağır Silahlı işinizi kolaylaştırıyor. Sadece piyade er’lerden oluşan bir saldırı gücünüz var ise saldırıya geçeceğin ada da önce havan topunu imha etmelisiniz. Yoksa sağlık gücü düşük olan er’ler toplu katliama kurban gidebilir.
boombeach-gambot8- Gambot’a yatırım sizi üzmez
Gambot yani savaş geminiz oyunun en etkili savaş unsuru. Gambotu mutlaka karargah seviyesinin elverdiği wholesale football jerseys ölçüde en üst levelde tutmalısınız. Gambot’un leveli yükseldikçe “enerji”si de artacaktır. Saldırılarınızda kullandığınız roketler, işaret fişekleri ve sağlık özelliği gambotun enerjisine bağlı olarak kullanabildiğiniz opsiyonlar.
9- Elmas kullanın
Oyunda parayla da satın alabildiğiniz elmaslar belirli görevleri tamamladıkça veya yeni adalar keşfettikçe size veriliyor. Bu elmasları etkin kullanabilirseniz gelişiminiz epey hızlanıyor. Örneğin; olabildiğince yüksek levelde tutmanız gereken karargah binası ve gambot geliştirirken elması kullanarak anında gelişim sağlayabilirsiniz.
10- Saldırı Stratejisi
Biryere saldırmak için acele etmeyin. Önce gözlem yapın, kulelerin seviyelerini(sağlık miktarını), Gambot’tan atacağınız füzelerle ne kadar etkili olabileceğinizi düşünün. Sadece kıyıya yakın yerleri ilk saldırı noktası olarak baz almayın. İşaret fişekleriyle askerlerinizi farklı lokasyonlara yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde birçok ölü bölge tespit edebiliyorsunuz ve kendinizden çok daha güçlü oyuncuları yenebiliyorsunuz. Ödül ise, kendi adanızda üretim yaparak ulaşamacağınız kadar fazla hammadde oluyor. Bizim bu oyundaki atack öğelerine yatırım yapmamızın sebebi de tam olarak bu.