Geçenlerde Twitter’da dolaşırken “TRAFI Türkiye” isimli uygulamanın reklamına rastgeldim ve dikkatimi çekmesi de pek zor olmadı. Bu reklama istinaden uygulamayı biraz incelemeye karar verdim,  Hatta dün bizzat yükleme fırsatım oldu ve daha detaylı inceleme şansı yakaladım.

İlk aşamada resmi uygulama sayfasındaki resimleri inceleyip, açıklamaları okudum. Açıkçası uygulama sayfasından inceleyip fikir sahibi olmak isterseniz şunu aşağıdaki cümleleri kurnanız pek mümkün görünüyor;

“Eee… Zaten buna benzer bir çok uygulama var, bu da onlara benziyor. Toplu taşıma araçlarının güzergahlarını gösteriyor, beklediğimiz otobüs kaç dakika sonra durakta olacak? Şu an otobüs hangi durakta? Bunları yapan uygulamalar zaten mevcut buna ne gerek vardı?!” 

Fakaaaat! Yine de uygulamayı yükleyip öyle incelemek istedim. Sadece otobüs değil metro, minibüs, otobüs, metrobüs, tramway vs. vs. aklınıza gelen tüm toplu taşıma araçlarının duraklarını, güzergahlarını, kalkış – varış saatlerini, nerede oldugunu görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda harita üzerinden “Konum” servisiniz açık oldugunda nerede oldugunuzu anlık olarak görmenizi sağlıyor. Tabi diyeceksiniz ki Eee… zaten diğerlerinde de var! Var olmasına var, fakaaaat! %100 doğruluk oranıyla kesin olarak gösteriyor. Bugün taksiye bindim gideceğim adresi taksi şöförü bilmiyordu ve cep telefonuna yüklü olan navigasyon programına güvenerek çıktık yola 🙂 Bu arada gideceğimiz adresin tam olarak nerede olduğunu ben de bilmiyordum sadece elimde adres mevcut ve haritadan bakmıştım daha önce. Hani sürücü tarif et dese edemem 🙂

Neyseee… Yola çıktık, her şey güzel giderken sürücü birden durdu! Navigasyon programı bir de ne desin? Yanlış yön! Ben de dayanamayıp TRAFI Türkiye uygulamasını açtım ve adresi girdim, en ufak bir hareketimizde bile bulunduğumuz yeri gösteren imleç yer değiştiriyor. Adeta santimi santimine gösteriyor. Sürücü navigasyon programını kapatıp benim telefonum üzerinden yol takibini yaptı.

Eğer uygulamaya puan verecek olsam kesinlikle 10 üzerinden 9 puan verirdim, kesinlikle kullanılması gereken bir uygulama! O 1 puanı nereden kırdım diye sorarsanız malesef ki şu an tüm illerde kullanılamıyor olması, şu an kullanılabilen iller; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa. Fakat diğer iller yakında! diye bir açıklama uygulama geliştiriciler tarafından yapılmış durumda. Diğer iller de geldiği zaman 10/10 puanı hakedecektir 🙂

İlave olarak kendim çektiğim ekran görüntülerini de paylaşıyorum sizlerde, daha anlaşılır olması adına adım adım takip edebilirsiniz. Güzergahımız Akmerkez AVM’den Şirinevler Meydan’a Klasik olarak öncelikle Çıkış ve Varış yerlerini belirtiyorsunuz. Sonraki resimde hangi ulaşım seçeneklerini kullanacağınızı belirtiyorsunuz, gördüğünüz gibi ulaşım seçenekleri oldukça fazla!

Arama yaptıktan sonra gidebileceğiniz yol tariflerini karşınıza listeliyor ve size bir de tavsiyede bulunuyor. “İşine karışmak gibi olmasın ama bu yolu kullan 🙂   “

Tavsiye edilen yolun üzerine tıkladığımızda öncelikle harita üzerinden tarifini görüyoruz karşımızda ve hemen alt kısmında açıklamalı olarak detaylı anlatım mevcut.

trafittt

Akmerkez’den çıkınca biraz yürü! Sonra 59A kodlu otobüse biniyoruz,bu arada resimin sağ üst köşesinde otobüsün şu an nerede olduğunu da gösteriyor bize (sokağına kadar) resimde görünmüyor ama örnek veriyorum 6 durak gittikten sonra Zincirlikuyu’da inip 34 kodlu Metrobüse binmem gerektiğini söylüyor. Sonrasında Metrobüs güzergahının renklerini farklı gösteriyor karışıklık olmaması adına yapılmış bir uygulama olsa gerek? Her ne olursa olsun gayet anlaşılır olmuş! Metrobüs’te 14 durak yolculuk yaptıktan sonra inip yaklaşık 1 dakikalık mesafeyi yürüdüğümüzde hedefimize ulaşmış oluyoruz.

Google Play Store‘da yer alan açıkla aşadağıdır, ilave olarak inceleyebilirsiniz.

AÇIKLAMA

TRAFI Türkiye – İstanbul, Ankara, İzmir illerindeki metrobüs, otobüs, vapur, metro için tarife bilgileri sunan toplu taşıma seyahat planlayıcısıdır. TRAFI Türkiye, A noktasından B noktasına olan toplu taşıma seyahatlerinizi en kolay şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Uygulama; metrobüs, otobüs, vapur, metro, tramvay tarifelerini, otobüs/metrobüslerin haritada gerçek zamanlı hareketlerini sunar. Sık kullandığınız güzergah ya da durakları ‘favorilerim’ bölümüne ekleyerek aynı durakları tekrar tekrar girmek zorunda kalmazsınız. TRAFI Türkiye, Türkiye’deki en akıllı toplu taşıma uygulamasıdır!

Gideceğiniz yerin tam adresini bilmiyor musunuz? Dert etmeyin – Arama bölümüne Foursquare’deki yer ismini yazın ve yola çıkın!

Özellikler:
• Rota/Güzergah arama
• En yakın durakların harita üzerinde interaktif sunumu
• Metrobüs, otobüs, vapur, tramvay ve metro tarifeleri
• Gerçek zamanlı bilgi
• Otobüs hareketlerinin gerçek zamanlı sunumu
• Bir sonraki toplu taşımanın geliş saati
• Favori duraklar – hızlı erişim için sık kullandığınız güzergah ya da durakları kaydedebilirsiniz.

Geçerli şehirler:
• Istanbul
• Ankara
• Izmir
• Bursa
• Diğer iller çok yakında!

Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trafi.android.tr